تمام فوت و فن های شستن مبل در خانه

فهرست مطالب

شستن و تمیز کردن مبلمان از جمله کارهایی است که در طول سال در هر منزل حداقل یک یا دو بار انجام می‌شود. به همین دلیل نیز دانستن راه و روش‌های آن امری ضروری است که در این پست از کارشناسان مبل شویی گل یاس امین کمک گرفته وبه بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم. با ما و آموزش شستن مبل در خانه همراه باشید.

وقتی از دکوراسیون منزل خود خسته می شوید چه می کنید ؟

شاید به فکر عوض کردن برخی از اسباب و اثاثیه خود بیفتید . عوض کردن مبلمان و پرده ها ایده خوبی است و تغییرات فوق العاده ای را به وجود می آورد . ولی آیا این کار مقرون به صرفه است ؟

یکی از تغییرات کم هزینه درست کردن کاور و روپوش برای مبلمان می باشد. این کار هم تغییر اساسی در رنگ و ترکیب اتاق ایحاد می کند هم هزینه کمتری دارد.

اگر مبلمان منزل شما به هر علتی کثیف شده است و یا لکه غذا یا چیز دیگه ای به هر علتی به آنها چسبیده و شما میخواهید آن را پاک کنید  ، ما در این جا ایده های جدید و زیبایی برا ی تمیز کردن و از بین بردن لکه های مبلمان  را برای شما عزیزان آماده کرده ایم . با ما همراه باشید .

مبل شویی گل یاس امین

از رنگ های تیره برای کاور استفاده کنید.

اگر خانه شلوغی دارید و یا بچه ها هنوز در سن پایینی هستند پیشنهاد می کنیم از رنگ های تیره برای پارچه ی کاور صندلی ها استفاده کنید . خصوصا برای بخش غذاخوری که احتمال ریختن غذا و کثیف شدن بیشتر است . به این ترتیب کمتر مجبور به شستو شوی مبلمان خواهید بود .

سرویس های مبلمان یکی از عناصر مهم در دکوراسیون داخلی خانه ها هستند که با توجه به قیمتی که دارند، نگهداری از آنها بسیار با اهمیت است.

لذا در صورت بروز هرگونه لک و کثیفی بر مبلمان، بهتر است نسبت به پاک کردن هرچه سریع تر آنها اقدام کرد. اما حتما می دانید که زدودن کثیفی، نسبت به نوع لکه و جنس پارچه ی مبل، متفاوت است.

شیوه های نادرست مبل شویی موجب نفوذ آلودگی به بافت پارچه می شود .

آلودگی هوا موجب شده تا علاوه بر ریز گردها، آلاینده های دیگر هم روی وسایل منزل و مبلمان بنشینند.

تمیز کردن مبل با دستمال نمدار، جوش شیرین، نمک و دیگر موادی که در خانه دارید، نمی تواند ذرات ریز آلاینده ها را از بین ببرد.

با شیوه های نادرست مبل شویی موجب نفوذ آلودگی به بافت پارچه رویه مبل و حتی اسفنج ها خواهید شد. 

مبل شویی در منزل را با بهترین مبل شویی در تهران (مبل شویی گل یاس امین )تجربه کنید و خیال تان از بابت حذف همه آلودگی های مبل ها راحت باشد.

کدام نوع مبلمان بیشتر نیاز به شستشو دارند ؟

مبلمان پارچه‌ای و مبلمان چرم انتخاب راحت و زیبایی برای هر منزلی هستند.

اکثر افراد در انتخاب مبلمان خانه خود به سراغ مبلمان پارچه‌ای می‌روند، چرا که این نوع مبلمان راحت و در عین حال شیک و زیبا هستند.

همچنین مبلمان چرم جزء آن دسته از مبلمانی هستند که به دلیل راحتی خاص و منحصر به فرد خود بسیار مورد توجه افراد قرار می‌گیرند.

در حالی که مبلمان چوبی نظیر مبل‌های کلاسیک و سلطنتی و اسطیل، در عین شیک و زیبا بودن، راحتی مبلمان پارچه‌ای و مبلمان چرم را ندارند و بیشتر برای مکان‌ها و فضاهای رسمی و میهمانی‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما به این مسئله نیز باید توجه داشت که مبلمان پارچه‌ای و مبلمان چرم نسبت به مبلمان چوبی سریع‌تر و بیشتر کثیف می‌شوند و نیز تمیز کردن آنها دشوارتر از مبلمان چوبی است.

مبل شویی گل یاس امین
مبل شویی گل یاس امین

آیا تمیز کردن مبلمان در منزل کار سختی است ؟

تمیز کردن مبلمان گاهی به یک کابوس شبانه تبدیل می‌شود، چرا که افراد تصور می‌کنند تمیز کردن و شستن مبلمان در خانه کار بسیار دشواری است.

اما اکثر افراد نیز گاهی بر این کابوس غلبه می‌کنند و این کار را به افرادی می‌سپارند که کارشان شستن مبلمان هست.

اما شستن و تمیز کردن مبلمان و صندلی‌ها کاری است که شاید نیاز باشد هرسه ماه یک بار انجام شود.

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، شستن و تمیز کردن مبل در خانه کار بسیار دشواری نیست و تنها به مقداری زمان نیاز دارد.

پس از اینکه این آموزش و راهنمای شستن مبل در منزل را مطالعه کردید، می‌توانید به سراغ تمیز کردن و شستن مبلمان خود بروید. اما پیش از هر کاری توجه داشته باشید که مواردی که در آموزش شستشوی مبلمان در خانه فرا گرفته‌اید، برای نوع مبلمان شما مناسب باشد و به آن‌ها آسیبی نرسانند.

بدین ترتیب، برای اینکه مطمئن شوید به مبلمان شما آسیبی نمی‌رسد، همان طور که در بالا اشاره کردیم حتما با کارشناسان ما با شماره تلفن های ۸۸۶۵۵۱۷۲ و ۶۶۷۰۶۳۰۱ تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید

تمیز کردن مبل با بخارشو

نحوه شستشوی مبل در منزل با استفاده از محلول پایه آب و بخارشوی 

  • پیش از هر کاری گرد و خاک مبل را با جاروبرقی تمیز کنید!
  • قبل از اینکه بخواهید کار شستن مبلمان خود را آغاز کنید ابتدا سطح روی مبلمان را با جاروبرقی تمیز کرده و اطمینان حاصل کنید که هیچ گرد و غبار و نیز آشغال کوچکی روی سطح آن باقی نماند.
  •  از سری بلند و باریک جاروبرقی خود استفاده کنید تا به شیارها و شکاف‌ها نیز دسترسی داشته باشید.
  • کوسن‌ها را از روی مبل بردارید و سطح روی مبل و تکیه گاه آن را جارو بکشید.
  • کوسن‌های مبلمان خود را نیز جارو کرده و تمیز کنید.

شستشوی مبل در منزل

استفاده از یک برس دستی نرم مخصوص تمیز کردن پارچه!

از یک برس دستی نرم مخصوص تمیز کردن پارچه استفاده کنید تا اگر گرد و خاکی به تار و پود پارچه شما نفوذ کرده است نیز از بین برود و پس از آن دوباره روی سطح مبل را جارو بکشید.

توجه داشته باشید که طوری از این برس دستی استفاده کنید که به پارچه مبل شما آسیبی نرسد.

شستشوی مبلمان در منزل

استفاده از یک پرزگیر برای از بین بردن پرزها و موهای روی سطح مبل!

از یک پرزگیر یا جارو دستی  برای تمیز کردن مو و پرزهای روی سطح مبل استفاده کنید. شاید جاروبرقی شما قادر به تمیز کردن مو و پرزهای سطح مبل نباشد و به همین خاطر بهتر است مطمئن شوید که آیا پس از استفاده از جاروبرقی، پرزها و موهای روی سطح مبل نیز تمیز شده‌اند یا خیر، اگر هنوز پرز و مویی روی مبل شما باقی مانده است، از یک پرزگیر استفاده کنید تا این موها و پرزهای روی سطح مبل خود را تمیز کنید.

تمیز کردن صندلی چوبی

استفاده از مواد پاک کننده مخصوص سطوح فلزی یا چوبی!

تمیز کردن مبلمان در خانه تنها شامل تمیز کردن سطح پارچه‌ای نمی‌شود.

اکثر مبلمان و صندلی‌ها دارای قسمت‌های چوبی و فلزی نیز هستند که حتما باید ان قسمت ها را نیز تمیز کنید.

با توجه به سطحی که می‌خواهید تمیز کنید، مواد پاک کننده مخصوص مبل خود را انتخاب کرده و با استفاده از آن سطوح فلزی یا چوبی مبلمان خود را تمیز کنید، اما مراقب باشید که این مواد پاک کننده روی پارچه مبل شما نریزد، اگر وسیله پاک کننده خاص سطح مورد نظر خود را در اختیار ندارید می‌توانید  با کارشناسان گل یاس امین تماس گرفته تا راهنمایی شوید.

همچنین اگر سطح مورد نظر شما بزرگ باشد، می‌توانید از یک پارچه یا حوله نرم آغشته به مواد پاک کننده استفاده کرده و سطح فلزی یا چوبی مورد نظر را پاک کنید.

دستگاه بخارشوی مبل

تمیز کردن مبل پارچه‌ای با محلول پایه آب و بخارشوی!

ابتدا رنگ و جنس پارچه مبلمان خود را تثبیت کنید! یک تثبیت کننده رنگ پارچه برای مبلمان خود تهیه کنید و پیش از شستشوی مبل از آن استفاده کنید، چرا که این مواد باعث حفظ رنگ و دوام پارچه مبلمان شما می‌شوند. می‌توانید این مواد را از داروخانه‌ها، فروشگاه‌ها و یا فروشگاه‌های اینترنتی تهیه کنید. از این مواد برای نرم و ضعیف کردن لکه‌های روغن و سایر لکه‌های باقی مانده روی سطح پارچه مبلمان خود استفاده کنید تا کار شستشوی مبلمان خود را آسان‌تر سازید.

– ابتدا مقداری از این مواد را روی قسمت کوچک و دور از چشم پارچه مبل خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که به رنگ پارچه شما آسیبی نخواهد رسید.

– حال که از آسیب ندیدن پارچه خود مطمئن شدید، این مواد را روی تمام قسمت‌های پارچه مبلمان خود اسپری کنید.

– اکنون باید برای شستشوی مبلمان خود محلول پایه آب تهیه کنید. یک ظرف بردارید و داخل آن سه لیتر آب و سه پیمانه ماده شوینده پایه آب بریزید و با هم مخلوط کنید و مطمئن شوید که ماده شوینده پایه آب به خوبی در آب حل شود. محلول پایه آبی که تهیه کردید را روی قسمت کوچک و دور از چشم مبل خود امتحان کنید. پارچه‌ای کوچک را به محلول پایه آب خود آغشته کرده و با آن قسمتی از مبل را پاک کنید که برای امتحان محلول خود انتخاب کردید.

– ۱۰ دقیقه به محلول خود فرصت دهید و پس از این زمان قسمت آغشته به محلول را چک کنید.

– یک حوله کاغذی بردارید و روی قسمت مورد نظر فشار دهید. اگر حوله رنگ پارچه را به خود جذب نکند یعنی محلول شما مناسب است و می‌توانید تمام قسمت‌های مبل خود را تمیز کنید، اما در غیر این صورت باید محلول خود را رقیق‌تر سازید و سپس دوباره امتحان کنید.

– زمانی که توانستید محلول مناسب خود را تهیه کنید، به سراغ مرحله بروید.

– حال نوبت بخارشوی رسیده است! بخارشوی خود را آماده کنید. به سراغ بخارشوی خود بروید و مخزن آن را با محول پایه آب تهیه شده پر کنید.

– شامپو را روی سطح مبل خود بمالید و پس از این کار از بخارشوی حاوی محلول پایه آب استفاده کنید و تمام سطح مبل را با شامپو و بخارشوی تمیز کنید. فراموش نکنید که تمامی سطح پارچه مبل خود را ابتدا آغشته به شامپو کرده و سپس با بخارشوی به شستشوی مبلمان خود بپردازید. پس از اینکه تمامی قسمت‌های مبل خود را با شامپو و محلول پایه آب شستشو دادید، دوباره از بخارشوی استفاده کنید. این بار بخارشوی شما نقش مکنده و از بین برنده کف‌ها را دارد! مکنده بخارشوی خود را فعال کنید و با استفاده از آن کف‌های روی سطح مبل را تمیز کنید.

– گاهی اوقات برخی از لکه‌ها با یک بار شستشو تمیز نمی‌شوند و پس این کار را دوباره تکرار کنید تا از تمیز شده تمامی لکه‌ها مطمئن شوید.

– حال اگر به نظر شما تمامی لکه‌ها از بین رفته‌اند و کار شستشو را به خوبی انجام داده‌اید، صبر کنید تا مبل خشک شود. این نکته را به یاد داشته باشید که به هیچ وجه مبل را در هوای آزاد قرار ندهید، چرا که مبل خیس است و ممکن است گرد و غبار را به خود جذب کند.

برچسب اطلاعات مبل

توصیه‌هایی که قبل از استفاده از پاک‌کننده‌ها باید رعایت کنید.

برخی از مبل ها دارای برچسبی برای راهنمایی نحوه شستشو هستند. متاسفانه در کشور ما استفاده از این نوع برچسب چندان متداول نیست. اگر مبل های شما دارای چنین برچسبی است چنانچه لکه ای بر روی مبلمان  شما پدید آمد، به این برچسب مراجعه کنید و روش صحیح شستشوی مبلمان را مطالعه کنید.

لکه را بهتر است تا تازه هست، پاک کنید، چرا که با خشک شدن آن، لکه به سختی پاک می شود. همچنین دقت کنید که حین پاک کردن لکه، آن را روی مبل پخش نکنید. 

اگرمبلمان  شما، فاقد برچسب دستورالعمل شست و شو بود، قبل از شروع کار، ابتدا قسمت کوچکی ازصندلی را تمیز کنید. در صورت بروز هر گونه مشکلی می توانید سریعا با کار شناسان مبل شویی گل یاس امین تماس گرفته و راهنمایی شوید.

تمیز کردن مبل با جارو

زدودن گردوخاک از روی مبلمان به کمک جاروبرقی

یکی از رایج ترین آلودگی هایی که می تواند بر روی مبلمان پدیدار شود، ذرات گرد و خاک است. این ذرات غبار سبب می شود که مبل های خانه به شدت کثیف به نظر برسند. 

پس به طور کلی تمیز کردن  مبل های خانه  در هفته یک‌بار کمک می‌کند تا آنها تمیزتر و روشن‌تر بمانند.

این روزها اکثر جاروبرقی‌ها دارای وسایل جانبی مناسبی برای تمیز کردن مبلمان‌ هستند. پس اولین کار برای از بین بردن گردوخاک کشیدن جارو بر سطح مبلمان و صندلی است. 

دستورالعمل مبل شویی

نحوه استفاده توجه به برچسب راهنما :

اگر مبلمان  شما دارای برچسب است و از علائم اختصاری در این برچسب استفاده شده، حروف اختصاری معمولا به شرح زیر هستند:

  • S: استفاده از شوینده‌های خشک
  • W: استفاده از شوینده‌های مایع
  • SW: استفاده از هر دو شوینده هم شوینده خشک و هم شوینده مایع

شوینده‌های خشک

تمیزکننده‌های خشک نوعی حلال قوی به صورت مایع هستند، اما به دلیل اینکه در ترکیبشان آب وجود ندارد، به آنها شوینده‌های خشک میگویند و چنانچه  در راهنمای پارچه بیان شده باشد، از آنها استفاده می‌شود.

درهر صورت شما می توانید از راهنمایی های زیر برای پاک کردن لکه ها استفاده کنید:

تمیز کردن لکه قهوه از مبل

از بین بردن لکه قهوه و چای از روی مبل

برای از بین بردن لکه قهوه و چای ریخته شده بر روی مبل های خانه خود، لازم است اول از همه قهوه یا چای را با استفاده از یک پارچه تمیز تا حد امکان از روی پارچه پاک کنید. سپس با کمک پارچه‌ای تمیز آغشته به محلول سرکه سفید و الکل بر روی لکه ضربه بزنید تا زمانی که لکه از بین برود.

پاک کردن لکه بستنی از مبل

از بین بردن لکه بستنی از روی مبلمان و صندلی

در صورت ریختن بستنی بر روی مبل، قبل از پخش شدن و نفوذ به پارچه، با استفاده از یک قاشق، بستنی ریخته شده را از روی مبل بردارید. سپس به کمک یک پارچه تمیز محل لکه را تمیز کنید تا جایی که اثری از بستنی باقی نمانده باشد.

داخل ظرفی مخلوطی از آب سرد و مقداری مایع ظرف‌شویی بریزید و به کمک پارچه‌ای تمیز آغشته به این مخلوط به روی لکه ضربه بزنید، سپس با دستمال خشکی آن را پاک کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که اثری از لکه باقی نماند.

تمیز کردن لکه چربی مبل

از بین بردن لکه چربی از روی مبل

بهترین راه حل برای پاک کردن لکه چربی ایجاد شده بر روی مبل این است که ابتدا چربی اضافی را از روی مبل بدارید و سپس به کمک مخلوط نمک و الکل روی لکه بما‌لید و آن را از بین ببرید.

پاک کردن لکه خون از مبل

از بین بردن لکه خون از روی مبل

در صورت لک شدن مبل شما با خون، ابتدا با استفاده از یک پارچه، خون را بلافاصله پاک‌کنید، سپس با کمک سرکه سفید و آب سرد آن را تمیز ‌کنید.

از بین بردن لکه نوشابه مبل

از بین بردن لکه نوشابه از روی مبلمان 

شاید برای شما پیش آمده باشد که در حین صرف غذا، لکه ای از نوشابه روی مبل ناهارخوری پدیدار شده باشد. در این صورت بهتر است که بلافاصله آن را برطرف کنید، چرا که ممکن است رنگ پارچه  برای همیشه تغییر کند.

 پس در ابتدا روی لک را با کمی نمک بپوشانید و بعد با کمک اسفنج خیس، آن را پاک کنید تا کاملاً لکه ها از بین برود.

تمیز کردن مبل چرمی

تمیز کردن مبلمان‌های از جنس چرم

مبلمانی از  جنس چرم، دارای زیبایی خاص و منحصربه‌فردی است، پس بهتر است در نگهداری آن کوشا باشید. برای اینکه مبلمان چرمی منزلتان همیشه همانند روز اولش جلوه کند، آن را به طور منظم گرد‌گیری کنید و هر چند وقت یک‌بار سطح آن را به وسیله واکس مخصوص چرم تمیز کنید.

به هیچ عنوان مبلمان چرمی را با مواد شیمیایی شست‌وشو ندهید، چرا که استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی سبب از بین رفتن مبلمان می‌شود.

از آب زیاد، آب و صابون و یا شوینده‌های شیمیایی برای شست‌وشوی مبل چرمی و تمیز کردن آن پرهیز کنید، چرا که به مرور زمان سبب از بین رفتن و ترک خوردن سطح چرم می‌شود و رنگ چرم را از بین میبرد.

در نهایت برای از بین بردن لکه به وجود آمده بر روی مبلمان، آن لکه را به کمک مقدار خیلی کمی آب از بین ببرید.

پاک کردن مبل با سرکه

پاک کردن بعضی از لکه‌ها به کمک سرکه

راه حل دیگر برای از بین بردن بعضی از لکه‌ها، استفاده از سرکه سفید است. یک فنجان سرکه سفید و یک فنجان آب سرد را در داخل یک بطری اسپری بریزید و با هم مخلوط کنید.

قبل از شروع به پاک‌سازی با استفاده از یک حوله آشپزخانه، هرگونه مواد اضافی حاصل از لکه را از بین ببرید.

سپس محلول سرکه را بر روی لکه باقی‌مانده اسپری کنید و به وسیله یک پارچه‌، آرام به صورت دورانی بر روی لکه بکشید.

این کار را تا زمانی که لکه کاملاً پاک نشده است ادامه دهید و در نهایت برای جلوگیری از ایجاد لکه آب، به وسیله سشوار محل را خشک کنید.

سرکه برای مبل

پاک کردن سمج‌ترین لکه‌ها به کمک خمیر جوش‌شیرین

برای از بین بردن سمج‌ترین لکه‌ها از روی مبل که به راحتی تمیز نمی شوند، به این شکل عمل کنید:

ابتدا مواد ریخته شده را به وسیله قاشق از روی مبل جمع کرده و سپس ۱/۴ فنجان جوش‌شیرین و ۱/۸ فنجان آب را با هم ترکیب کنید تا به صورت خمیر درآید، سپس خمیر به دست آمده را به مدت نیم ساعت بر روی لکه بگذارید و در نهایت با اسفنج آن را تمیز کنید.

نکته:

اطلاعات ذکر شده در این مطلب تنها راهنمایی برای آسان پاک شدن لکه هاست و ممکن است این مطالب برای همه پارچه‌ ها مناسب نباشد .

 

چنانچه موارد فوق را به هر علتی نتوانستید انجام دهید سریعا با کارشناسان مبل شویی گل یاس امین با شماره های ۸۸۶۵۵۱۷۲ _ ۶۶۷۰۶۳۰۱ تماس بگیرید

اگر برایتان مفید بود، امتیاز بدهید!

اگر دوست داشتید به اشتراک بگذارید!

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

نظرات و تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید!